Ukryte jezioro na Antarktydzie

Od kilku lat na temat ukrytego pod lodami Antarktydy jeziora regularnie pojawiają się nowe, coraz bardziej zaskakujące informacje. Naukowcy nie mają wątpliwości, że wnikliwa analiza podlodowego Jeziora Wostok może przynieść odpowiedzi na wiele pytań, które dotyczą życia pozaziemskiego. Ostatnie doniesienia napawają specjalistów dużym optymizmem.eef7b066-5308-11e1-9d99-0025b511229e

Naukowcy ujawnili właśnie wyniki badań, które nie pozostawiają wątpliwości, że pod wieczną zmarzliną, w jednym z najbardziej niedostępnych zakątków świata, kryje się prawdziwy mikrokosmos. W czasie badań wyróżniono DNA należące do ponad 3,5 tysiąca organizmów – poinformował dziennik „The Daily Telegraph”.

Zaskoczenia nie stanowiła jedynie mnogość odnalezionych w Jeziorze Wostok mikroorganizmów, ale także fakt, że wiele z nich okazała się dla naukowców całkowicie nowa. Wśród nowo odkrytych organizmów znajdowały się zarówno bakterie oraz inne organizmy jednokomórkowe, jak i wielokomórkowe formy życia. Udało się też zidentyfikować doskonale już znane bakterie, które powszechnie występują w układzie pokarmowym ryb oraz skorupiaków.

657dbeae-4e73-11e2-8475-0025b511226eEfekt zdziwienia jest tym większy, że wcześniej wielu naukowców sugerowało, iż wody Jeziora Wostok, ze względu na panujące tam warunki, mogą być całkowicie sterylne. Teraz pojawiła się nadzieja, że skoro życie kwitnie w tak bardzo krańcowych, nieprzyjaznych warunkach, to równie dobrze może mieć się też świetnie w innych zakątkach wszechświata, również w tych miejscach, które do tej pory uznawane były za jałowe, wolne od jakichkolwiek form życia. Jednym z przykładów przytaczanych przez badaczy jest Europa, jeden z księżyców Jowisza, gdzie także znajduje się gruba warstwa lodu, pod którą mogą zalegać pokłady wody w stanie ciekłym.

„Odnaleźliśmy coś, co okazało się znacznie bardziej złożone, niż mogliśmy wcześniej przypuszczać” – powiedział cytowany przez brytyjski dziennik doktor Scott Rogers z Uniwersytetu Bowling Green State w Ohio. „To rzeczywiście pokazuje nam, jak wielka może być wytrwałość rozmaitych form życia i że organizmy mogą trwać w miejscach, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, iż nic nie może tam egzystować. Granice wskazujące, gdzie może występować życie, a gdzie już nie, cały czas się zmieniają”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *